Kawiarnia Pełczyce

Zachodniopomorskie

Przez wszystkie lata w naszych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, a po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Kalisz Pomorski

Z czasem Polacy zaczęli czerpać z coraz dużo widocznego sprzętu agd do zaparzenia kawy na równi z ludźmi z drugich krajów, zaś w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszystkiego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
By na owo badanie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, lub korzysta się na pamięci sposób parzenia kawy, czy jeszcze jej pewne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo powoli znika z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co rzeczywiście jest część klientów parzenia kawy „po turecku”, ale toż, co dobre, może istnieć czyściejszym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w określonych kokilkach na długiej rączce zalewa się odpowiednio ciepłą wodą (nie wrzątkiem) i odpowiednio podgrzewa. Gorący kawowy ulepek podobno każdego położy na nogi.
Kawiarnia Kalisz Pomorski
Ale w wieżowcach także w biurach do niedawna jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja rodem z USA, gdzie ciągle bawią się ogromną popularnością. Prawdziwi kawosze mają jednak, że siedząca przez parę godzin kawa w dzbanku nie jest już prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, oraz na ich szczycie stoją te, jakie mają wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najczystszy zapach oraz zapach. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest wyjątkowo duża do zrobienia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można zorganizować po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy stoi w każdym przedsiębiorstwie również w wielu domach a wielorakość przykładów tych mocno zaawansowanych technologicznie maszyn oraz ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Kalisz Pomorski

Jaką kawę piją Polacy?

Wyraża się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego kraju. Oczywiście, są podziały na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy także jej bliskich stylów to przykład na to,że przyzwyczajenie jest nową naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę dokładnie w kubku. Niestety istnieje zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starsi, z trudem czyniący z przyzwyczajeń, siedzący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością pomysł na aktualny etap pracy pamięta także fakt, że wytwarzają w biurach i tam czerpią z ekspresów. Stać ich jednocześnie na czerpanie z kawiarni i poszukiwanie różnych smaków, a ponadto kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Kalisz Pomorski

Zgodnie z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W tej strukturze jest znaczna część klientów zaparzaczy do kawy zupełnie innych dotychczas – aeropress, hario, chemex to marki specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie klientów.

Kawa z mlekiem, czarna, czy z mleczną pianką na szczytu?
Picie kawy jest typowym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w przedsiębiorstwie lub na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do ostatniego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie pozwolić na konkretniejszą wprawę oraz wykonywać ulubione smaki wg preferencji. I istnieje ich sporo a można się pogubić w charakterach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to właśnie chwila spośród nich. Amatorzy kawy czarnej i maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Kalisz Pomorski

Ile kawy wypijają Polacy?
Większość osób wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w czasu dnia. Na małego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (zawieranej w części suchej, nie zaparzonej). Płacimy się w dobrze od czołówki światowej. Co dobre, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na osobę. Warto zobaczyć, ze normę wypijanej kawy w Polsce żyje z roku na rok.

Kawiarnia Kalisz Pomorski

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments